Chłopiec w pasiastej piżamie – John Boyne

Tytuł: Chłopiec w pasiastej piżamie

Autor: John Boyne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Tytuł oryginału: The boy in the striped pyjamas

Data wydania: 2007

Liczba stron: 192

Chyba każdy słyszał o tej książce lub filmie o tym samym tytule.

Co nowego można się dowiedzieć o temacie, który poruszały już setki ludzi, jednak myślę, że ten temat nigdy nie będzie mi obojętny. Każda książka czy film poruszający temat obozów pracy opowiada jedyną w swoim rodzaju historię, za każdym razem budzącą zdziwienie jak ludzie mogą robić sobie takie rzeczy!?! Długo zastanawiałam się czy chcę czytać książkę o tak trudnej tematyce, jak widać udało się przeczytać, co więcej napisać o niej recenzję.

Autor jest irlandzkim pisarzem, mieszkającym w Dublinie.

Już na wstępie poznajemy dziewięcioletniego chłopca o imieniu Bruno, nie wiedzącego gdzie konkretnie pracuje jego tata i czym dokładnie się zajmuję. Pewnego dnia gdy wraca do domu, jego rzeczy pakowane są przez służącą rodziny, matka tłumaczy mu, że się przenoszą w związku ze zmianą miejsca pracy ojca do małego miasteczka. Okazuje się, że tata chłopca jest niemieckim oficerem, a od teraz ma nadzorować jeden z obozów pracy. Z racji, że Bruno zostaje pozbawiony swoich przyjaciół, po pewnym czasie zaczyna doskwierać mu nuda. Znajduje sobie jednak zajęcie i nowego przyjaciela, w dodatku urodzonego w tym samym dniu co on, jest on jednak po drugiej stronie wysokiego ogrodzenia…

By lepiej poznać losy tej przyjaźni, zapraszam Was do przeczytania książki, bo naprawdę warto. Historia przenika serce i duszę, jest jedyna w swoim rodzaju.

Lektora była dla mnie pełna wartości, takich jak przyjaźń, miłość, oddanie, a równocześnie poruszająca takie tematy jak samotność, niezrozumienie i nierówności rasowe. To temat, którego kiedyś unikałam jak ognia w książkach – wojna. Najwidoczniej dojrzałam do tematu, co więcej bardzo go polubiłam, jeśli można to tak ująć, ale tylko w książkach.

Moja ocena: 8/10

chlopiec-w-pasiastej-pizamie-john-boyne

Reklamy

5 uwag do wpisu “Chłopiec w pasiastej piżamie – John Boyne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s