Niepamięć – Jolanta Kosowska (przedpremierowo)

Myśleliście kiedyś jak to jest zaczynać wszystko od nowa? Znów uczyć się żyć, tworzyć od początku swój świat? To musi być nie lada wyzwanie! Przed takim staje bohaterka książki „Niepamięć”.

Jolanta Kosowska urodzona na Opolszczyźnie, całe woje życie związana z Wrocławiem, z zawodu lekarka, specjalistka w trzech dziedzinach medycyny.
Od paru lat mieszka i pracuje w Dreźnie. Na co dzień przyjmuje pacjentów w praktyce lekarskiej przyjaznej dla cudzoziemców. Od wielu lat dzieli swój czas między pracę zawodową, podróże i pisanie powieści.

„Niepamięć… To dar czy przekleństwo?
Jak to jest obudzić się w zupełnie innym świecie? Nie pamiętać swojego imienia, nazwiska, nie mieć żadnych wspomnień, żadnego punktu zaczepienia w przeszłości? Czy można żyć w poczuciu braku tożsamości, w rzeczywistości, której nijak nie jest się w stanie zrozumieć?
Śpiączka podzieliła życie Katarzyny na dwie części. W pierwszej kochała i była kochana, o jej uczucia rywalizowało dwóch mężczyzn. W drugiej uczy się żyć od nowa. W pewnym sensie ma szansę na drugie życie, jest jakby stworzona na nowo, taka sama, a zarazem zupełnie inna. Stopniowo powracają pojedyncze wspomnienia, lecz są one niespójne i nielogiczne, nie układają się w całość. Obrazy z przeszłości mieszają się z teraźniejszością, luki w pamięci uzupełniane są konfabulacjami, niepewności towarzyszy narastający lęk, przeradzający się w paniczny strach.
Czy Katarzyna przypomni sobie poprzednie życie? A może to drugie życie wydaj jej się lepsze ?”

Niepamiec_okładka2.jpg

W książce są tylko dwa rozdziały, jeden to historia opowiedziana z perspektywy Michała, drugi to ta sama opowieść widziana oczami Katarzyny. To ona traci pamięć i wszystko musi sobie układać w głowie na nowo.

Michał jest od lat zakochany w Katarzynie, wspomina ich wspólnie spędzone chwile. Jednak walkę o serce dziewczyny przegrał z kolegą… I tak tworzy swój świat ze szczątków wspomnień. Kupuje nowy dom i urządza go tak, jak tego chciałaby Katarzyna.

Od razu polubiłam Michała, może dlatego, że kibicowałam mu w jego staraniach się o serce Katarzyny, a może dlatego, że opowiada pierwszy ich historię.

Cała książka to historią dwóch przyjaciół, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie. Długo tkwią w miłosnym trójkącie, w końcu ich drogi się rozchodzą, by znów po latach mogli się spotkać.

Cała akcja toczy się swoim tempem, momentami zaskakując czytelnika. Język autorki jest w pełni zrozumiały, dzięki czemu czytanie jest przyjemnością. Piękne opisy miejsc, tylko pomagają czytelnikowi, wyobrazić sobie miejsca, w których dzieją się sceny. Mimo, że wielu tych miejsc nie widziałam nigdy w życiu, dzięki opisom czuję jakbym była w każdym z nich!

Lektura książki dostarczyła mi wiele emocje. Od współczucia, bezsilności i żalu po łzy wzruszenia i uśmiech. To najbardziej lubię w książkach, właśnie niepowtarzalne przeżycia.

Książka jest nowym wydaniem debiutanckiej powieści Jolanty Kosowskiej ” Niepamięć”. Już niedługo ukaże się ona nakładem Wydawnictwa Novae Res.
Okładka książki została zupełnie zmieniona.

Moja ocena: 8/10

 

Za możliwość przeczytania książki, przed jej ponownym wydaniem, bardzo dziękuję autorce. 🙂

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Niepamięć – Jolanta Kosowska (przedpremierowo)

  1. Miałam okazję przeczytać niedawno „Déjà vu” i jestem tą powieścią zachwycona. Wszystkie opisy Wenecji były tak realne, że czułam się, jak gdybym była w tym miejscu i zwiedzała je razem z Anią, Marco i Paolo. 🙂

    Coś czuję, że „Niepamięć” też skradłaby moje serce, zwłaszcza po tak pozytywnej recenzji. 🙂 P.S. Okładka tej książki jest magiczna. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s